27/06/08
Almeda Abazi “Miss Shqiperia 2008″
Kalaja e Prezës ka bekuar bukuroshen e radhës të “Miss Shqipëria”. Ajo është Almeda Abazi nga Tirana, e cila është vetëm 17 vjeçe dhe për një vit do të jetë ambasadorja e bukurisë në të gjitha evenimentet e spektakleve të bukurisë. Shoqëruesja e parë e “Miss Shqipëria” u zgjodh Hyselda Lloha, ndërsa shoqëruesja e dytë Arta Kamberi. Përveç “Miss Shqipëria”, Julinda Morina u vlerësua me çmimin “Miss Buzëqeshja”, Kristi Ziçishti fitoi dy cmime “Miss Turizmi” dhe Miss Televota, Ina Spaho me “Miss Fotozhenia 2008”, “Miss Press” Eda Backa, “Miss Interneti” Eni Peqini, ku tri vajzat e para do të përfaqësojnë vendin në evenimentet respektive kudo në botë.


Ndërkohë fituesja e “Miss Shqipëria”, pritet që të përfaqësojë vendin tonë në kompeticionin më të rëndësishëm, pikërisht në “Miss Globe International 2008”, ndërkohë që vajzat që fituan çmimet e tjera do të jenë të pranishme në të tjera evenimente të bukurisë në botë. Autorët e spektaklit kanë vijuar të ndjekin të njëjtin ritual si vitet e tjera, ceremonia e dorëzimit të kurorës nga Irsa Demneri fituesja e Miss Shqipëria 2007, e cila i ka lënë vendin bukuroshes që do të mbajë për një vit resht kurorën dhe vendin e më të bukurës së Shqipërisë.

SPEKTAKLI
Edhe këtë herë bukuroshja e “Miss Shqipëria” është zgjedhur në një kala. Vetëm pak kilometra larg kryeqytetit një tjetër kështjellë, pikërisht ajo e Prezës u “magjeps” nga hiret e 31 bukurosheve që synonin kurorën e “Miss Shqipëria 2008”. Spektakli që mban firmën e regjisorit Petri Bozo, u zhvillua në dy linja kryesore, një garë bukurie, por edhe një konkurs inteligjence. I kthyer tashmë në një traditë, mënyra e konceptimit dhe organizimit të “Miss Shqipëria” synon gërshetimin e vlerave historike dhe turistike të vendit tonë, duke u stacionuar në disa prej simboleve të historisë, siç është edhe kalaja e Prezës. Ndërkohë që nuk kanë munguar as surprizat e shumta me të ftuarit, një mesazh nga Lefteri Fantazis dhe fituesi i Fame Story në Greqi, e ftuar Eranda Libohova si dhe surpriza me disa klipe të realizuara me mjeshtëri në Mavrovë të Maqedonisë.Në të dhjetin vit radhazi, Miss Shqipëria, ka konfirmuar edhe një herë faktin se mbetet i vetmi evenimentet i bukurisë, që promovimin vlerat më të mira të bukurisë femërore shqiptare dhe intelektin, por edhe turizmin e Shqipërisë nëpër botë. Miss Shqipëria 2008 ishte një produksion i Vizion Plus dhe “Deliart Association” dhe u ndoq nga qindra spektatorë nga Shqipëria dhe Kosova, të cilët u ngjitën në kalanë e Prezës për të shijuar hiret e vajzave shqiptare.

Burimi: Gazeta Panorama

Etichette:

 
Postuar ngaAurel Mucaj at 20:13 | Permalink | 2 comments